Mapa strony

Jak dbać o zwierzęta latem?

​​

Lato i wakacje to uwielbiany przez wszystkich czas w roku. Zabawy na świeżym powietrzu, piesze wędrówki, spanie pod gołym niebem… Jednak są tacy, którzy niekoniecznie przepadają za upałem i słońcem. To nasze zwierzęta.
Wysokie temperatury i upał im nie służą. A naszym obowiązkiem, jako właścicieli, jest zadbanie o to, by miały jak najlepsze warunki w tym trudnym okresie.

Pielęgnacja i strzyżenie
Latem jest bardzo ważne, aby regularnie wyczesywać zarówno zwierzęta o długiej, jak i krótkiej sierści. Dzięki temu usuniemy podszerstek, martwą sierść oraz brud i kurz, który w przy wysokiej temperaturze może doprowadzić do stanów zdalnych mieszków włosowych. Pamiętajmy jednak, aby robić to delikatnie i spokojnie. W przeciwnym wypadku narazimy naszego pupila na niepotrzebny stres i ból.
 
Filtr do opalania
Może wam się wydawać to dziwne, ale rasy, które nie posiadają sierści (lub mają tylko meszek) narażone są na poparzenia słoneczne.
 
Jazda samochodem
Starajmy się jak najbardziej umilić podróż naszym milusińskim. Nie zamykajmy ich w nieprzewiewnym bagażniku, tylko na tylnym siedzeniu. Aby taka podróż przebiegła bezpiecznie i spokojnie należy psu zakupić odpowiednie pasy bezpieczeństwa i matę ochronna na siedzenia.
Transportery dla mniejszych zwierząt także powinny być zabezpieczone, ale przede wszystkim wyposażone w dobrą wentylacje. 
 
Woda
Najważniejszą rzeczą jest dostęp do bieżącej wody. Najlepiej, gdy latem taka woda jest zmieniana kilka razy dziennie. Możemy też zaopatrzyć się w automatyczne poidełko, dzięki czemu woda jest regularnie napowietrzana i filtrowana.
 
Chłodzenie
W miarę możliwości postaraj się, aby zwierzę wypoczywało w chłodzie. Jeśli w mieszkaniu nie masz klimatyzacji jest wiele innych sposobów, które możesz wykorzystać:
  • posłanie chłodzące 
  • chłodząca mata 
  • mrożone kafle lub butelki z wodą ( włóż butelkę z wodą lub kafelki do zamrażarki na ok 15 min; następnie owiń w ręcznik i połóż w kojcu/na posłaniu zwierzaka)
  • lody (zamroź wodę z owocami, np. z arbuzem i podawaj zwierzakowi)